تبلیغات
الهی به امید تو ...

الهی به امید تو ...
اللهم عجل لولیك الفرج... 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
بهر ظهور مهدی زهرا صلوات ...


در طول فصل سرما و با کاهش یافتن دمای هوا ابتلا به سرما خوردگی در افراد مختلف افزایش پیدا می کند و به دنبال آن التهاب مخاط سینوس ها نیز بیشتر می شود. با بهبود یافتن سرماخوردگی این التهاب نیز از بین می رود، اما اگر سینوس ها ملتهب باقی بمانند، علائم دیگری مانند سردرد یا تورم دردناک صورت ممکن است ایجاد شود. شاید از زمان شروع سینوزیت چند روز گذشته باشد که به آن سینوزیت حاد می‌گوییم یا ممکن است یک مشکل طولانی مدت باشد و بدون درمان هیچ وقت به طور کامل برطرف نشود که به آن سینوزیت مزمن می‌گوییم. در انگلستان سینوزیت حاد شایع است و در حدود سه نفر در هر هزار نفر را مبتلا می‌کند. سینوزیت مزمن شیوع کمتری دارد و یک نفر از هر هزار نفر را مبتلا می‌کند. کودکان زیر یک سال مبتلا به سینوزیت نمی‌شوند زیرا سینوس های آنها به طور کامل تشکیل نشده اند ولی در سایر سنین تمامی افراد ممکن است به سینوزیت مبتلا شوند. بنابراین سرماخوردگی و عفونت های ویروسی حاد، شایع ترین علت ایجاد کننده سینوزیت است.

سینوس ها فضاهای بین برخی از استخوان های چهره هستند که از هوا پر شده و توسط غشای مخاطی آستر شده اند و با حفره بینی در ارتباط هستند. این سینوس ها در تمامی نقاط صورت از جمله گونه ها، فک، پیشانی و غیره وجود دارند. وقتی فردی به بیماری های مرتبط با مجاری تنفسی که می تواند در اثر شنا، آبسه های دندانی و آلرژی بینی باشد مبتلا شود به دنبال آن سینوس های فکی نیز دچار عفونت می شوند که این بیماری با احساس درد، حساسیت گونه و دندان ها و به دنبال آن پیدایش ترشحات در بینی بروز می کند.

علامت اصلی سینوزیت دردهای ضرباندار و احساس فشار در صورت است که با خم شدن به جلو بدتر می‌شود. سینوزیت بسته به سینوس های نقاط مختلف صورت می تواند علائم متفاوت داشته باشد. سینوزیت پیشانی باعث درد در بالای ابرو می‌شود و پیشانی در هنگام لمس ممکن است دردناک باشد. سینوزیت فکی باعث درد در فک فوقانی و دندان ها و گونه می‌شود و ممکن است با درد دندان اشتباه شود. التهاب سینوس های اتوئید باعث درد در اطراف و بین چشم ها و اطراف بینی می‌شود و التهاب سینوس های «اسفنوئید» می‌تواند باعث گوش درد، درد گردن، درد در پشت چشم ها یا در بالای سر و ناحیه گیجگاهی شود.

گرفتگی بینی بعد از برطرف شدن علائم سرماخوردگی، ترشحات سبزغلیظ یا زرد از بینی، علائم سرماخوردگی که با درمان های معمولی بهبود نمی یابد و بوی بد و دائمی در بینی از علائم بیماری سینوزیت هستند. همچنین سینوزیت می‌تواند باعث تب بالا، ضعف، احساس خستگی، از بین رفتن حس چشایی، بویایی و سرفه‌های خلط‌دار شود که این سرفه ها هنگام شب بدتر می‌شوند. ممکن است در موارد بسیار نادر عفونت به استخوان های صورت یا غشاء پوشاننده مغز (مننژ) سرایت کند و گاهی ممکن است ایجاد آبسه در ناحیه چشم و مغز یا استخوان های صورت کند.

در بیشتر موارد سینوزیت حاد با یک سرماخوردگی شروع می شود که عامل آن یک ویروس است. این سرماخوردگی های ویروسی علائم سینوزیت را به وجود نمی آورند اما حتماً سینوس ها را ملتهب می کنند. هم سرماخوردگی و هم التهاب سینوس ها معمولاً در مدت دو هفته بدون درمان بهبود پیدا می کنند. اگر فرد به طور مکرر مبتلا به سینوزیت حاد شود یا عفونت سینوس او برای مدت 3 ماه یا بیشتر باقی بماند ممکن است به سینوزیت مزمن تبدیل شود. علائم سینوزیت مزمن ممکن است خفیف تر از نوع حاد باشد ولی عدم درمان سینوزیت مزمن می‌تواند باعث آسیب و تخریب سینوس ها و استخوان گونه شود که گاهی ترمیم آن نیاز به جراحی خواهد داشت.

سینوزیت مزمن عفونی بیشتر در افراد بالغ دیده می شود و ممکن است عفونت چرکی هر سینوس به صورت جداگانه بروز کند ولی شیوع آن در تمامی سینوس ها کمتر است. معمولاً مهم ترین علامت چرکی شدن سینوس ها خروج ترشحات چرکی از بینی است و همان طور که سینوزیت باعث گرفتگی و ترشحات بینی می شود، لوزه ها نیز چنین علائمی را از خود نشان می دهند و عامل سینوزیت نیز بشمار می روند که در بیشتر موارد تشخیص عفونی شدن لوزه ها و سینوس ها به ویژه در کودکان بسیار مشکل است. لوزه سوم با متوقف کردن خروج ترشحات از پشت بینی، فرد را دچار سینوزیت می کند و در سینوزیت نیز خروج ترشحات چرکی از پشت بینی باعث تحریک لوزه سوم و متورم شدن آن خواهد شد. بنابراین هر دو آنها اثر متقابلی بر یکدیگر داشته و برای همین نیز علائمی شبیه به یکدیگر دارند. همچنین بر طبق نظر برخی از متخصصین قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز افراد را دچار التهاب سینوزیتی می کند. همچنین کودکانی که در معرض دود سیگار هستند علاوه بر سینوزیت به عفونت های گوش میانی و حساسیت نیز مبتلا می شوند.

در سینوزیت مزمن استفاده از اسپری‌های استروئیدی داخل بینی مانند «بکلومتازون» از دو طریق می‌تواند موثر باشد. در مواردی که عفونت طولانی وجود داشته باشد استفاده از اسپری باعث کاهش تورم و باز شدن دهانه سینوس ها و تخلیه ترشخات می‌شود. همچنین اگر آلرژی وجود داشته باشد التهاب ناشی از آلرژی را نیز کم می‌کند. استفاده از آنتی هیستامین ها مانند «LORATIDINE» نیز ممکن است مؤثر باشد. در موارد شدید ممکن است یک دور کوتاه مدت از استروئیدهای خوراکی استفاده شود. جراحی آندوسکوپی به عنوان راه حل آخر ممکن است نیاز باشد. از طریق آندوسکوپی دهانه سینوس ها باز شده و سینوس ها تمیز می‌شوند. این عمل تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی امکان پذیر است. این روش بسیار معمول بوده و روش مطمئنی است اما مثل تمامی جراحی ها خطرات خود را نیز دارد. عوارض معمولاً خفیف بوده و شامل آسیب به مخاط و استخوان های اطراف است.

سینوس های یک فرد سالم بدون عفونت است و ترشحات و تهویه هوا از طریق سوراخ بینی به راحتی انجام می شود و ترشحات طبیعی نیز توسط سلول های مژک دار بینی دفع می شوند. گاهی برخی از اجسام خارجی مانند گرد و غبار، گرده درختان، گرد و خاک منزل و موجودات ریزی که در رخت خواب و مبلمان و فرش وجود دارند و به مایت ها شهرت دارند ابتدا باعث بروز آلرژی و سپس زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می آورند به طوری که این ذرات باعث بسته شدن سوراخ طبیعی سینوس شده و حفره سینوس از ترشح مخاطی پر می شود. این امر ابتدا باعث بروز آلرژی های فصلی شده و با ایجاد عطسه های پشت سر هم، آبریزش بینی، خارش و گرفتگی بینی زمینه را برای التهابات سینوسی مستعد می کند. افرادی که به سینوزیت مبتلا می شوند دچار سردرد، سرگیجه و حساسیت در ناحیه سینوس ها می شوند. سینوزیت در افرادی که به آسم مبتلا هستند باعث تشدید بیماری می شود. همان طور که در قبل اشاره شد وجود مواد ریز در هوا باعث ایجاد آلرژی می شوند که گاهی نیز این آلرژی از حساسیت داشتن به برخی از مواد غذایی در فرد نیز بروز می کند و مهم ترین عامل برای بیماری سینوزیت بشمار می آیند. همچنین نوع دیگری از آلرژی ها ناشی از گرفتگی بینی و ترشحات مزاحم پشت حلق هستند.

در کل عوامل بروز آلرژی بسیار زیاد هستند از جمله آنها می توان به قارچ های معلق در هوا، مواد زائدی که از روی پوست حیواناتی مانند سگ، گربه و نیز از روی پر پرندگان به بینی ما نفوذ می کنند، گرده گل ها و درختان و علف ها، هوای سرد، مصرف الکل، عطرها، هوای شرجی و دم کرده، حساسیت به گرد و غبار، موجودات ذره بینی به نام مایت، قارچ ها و کپک ها و مصرف طولانی مدت داروها به طور معمول به دنبال ابتلا به یک آلرژی زمینه برای التهاب سینوس ها و به دنبال آن تشدید آسم فراهم می شود. در حقیقت هر عاملی که در بینی باعث انسداد و جلوگیری از تخلیه ترشحات سینوس ها شوند باعث سینوزیت می‌شوند. عواملی مانند پولیپ یا انحراف تیغه میانی بینی به یک طرف نیز می‌توانند باعث سینوزیت شوند. عفونت دندان ها و لثه ها می‌توانند به سینوس ها منتشر شوند. عواملی که باعث ضعف سیستم ایمنی می‌شوند مانند عفونت HIV و نیز بیماری «سیستیک فیبروزیس» از عوامل نادرتر سینوزیت هستند. آلودگی هوا و کشیدن سیگار می‌تواند باعث تشدید سینوزیت شود.

نتایج پژوهشگران هلندی نشان می‌دهد، مواد آلرژی زا در واکنشی سریع و بلافاصله، مشکلات سینوزیتی را تشدید می‌کند. دکتر «بنینگر» و گروهی از همکارانش درمرکز آلرژی در «برندا» در «نورلند» هلند با انجام پژوهشی روی 71 نفر با مشکلات مزمن سینوزیتی و 16 نفر بدون مشکل سینوزیت اما با آلرژی، نشان دادند زمانی که مواد آلرژی‌ زا وارد بینی افراد مبتلا به سینوزیست شد، 67 درصد آنها 104 واکنش مربوط به بینی و 89 واکنش مبنی بر تغییرات بارز در سینوس داشتند. نکته جالب در این پژوهش این بود که واکنش این افراد خیلی سریع و آنی بود. وقتی عامل آلرژی زا وارد بینی افراد با سینوزیست مزمن نظیر التهاب سینوس‌ها که توسط اشعه x یا فراصوت شود، واکنش‌های سینوسی افراد افزایش می‌یابد. یکی از نتایج مهم این پژوهش رابطه بین آلرژی و سینوزیت است.

طبق گفته دکتر بنینگر اقدامات پیشگیرانه برای عده زیادی از مردم لازم است که به آلرژی مبتلا نشوند. درمان‌هایی نظیر استفاده از آنتی هیستامین و اسپرم های بویایی در این رابطه موثر است.

اما برای این که از چنین ناراحتی هایی در امان بمانیم لازم است ابتدا بدن خود را در برابر یک سرماخوردگی معمولی حفظ کنیم و در موارد اولیه لازم است با رعایت کردن نکاتی نه چندان مشکل در همان ابتدا بر سرماخوردگی پیروز شویم و دیگر نیازی به مصرف آنتی بیوتیک پیدا نکنیم.

بستن در و پنجره ها در فصل سرما برای جلوگیری از هدر رفت گرما لازم است اما در مواقعی لازم است هوا در اتاق ها به جریان افتد زیرا باز کردن پنجره ها و عوض شدن هوای خانه به ویژه در مواقعی که افرادی در این محیط سرما خورده اند باعث می شود عده ای از این میکروب ها به خارج از خانه هدایت شوند و بقیه افراد کمتر در معرض سرماخوردگی قرار بگیرند.

سعی کنید در فصل سرما از بخورهای گیاهی در منزل استفاده کنید چرا که با ایجاد رطوبت، خشکی هوا را از بین می برد و باعث باز شدن مجاری تنفسی و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. کاهش رطوبت هوا می تواند مخاط سینوس ها و مجاری تنفسی را خشک کند و شرایط ایده آلی را برای ابتلا به عفونت های ویروسی فراهم آورد. همچنین نوشیدن مایعات به مقدار کافی سبب رقیق شدن ترشحات تنفسی می شود. از قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز باید به شدت خودداری کرد.منابع:

- جراحی عمومی، پروفسور جان ال ویلسون، پروفسور جوزف مک دونالد، انتشارات چهر.

- بیماری های گوش و گلو و بینی و حنجره، پروفسور جمشید اعلم، دکتر ناصر معین زاده، انتشارات دانشگاه تهران.

- salamat.news، مقاله دکتر محسن نراقی، متخصص گوش و حلق و بینی.

- Journal of Otolaryngology head and neck surgery.

- Nature Medicine Quality Standards.

- Adler M. Efficacy and safety of a fixed-combination homeopathic therapy for sinusitis. Adv Ther, 1999 Mar-Apr;16(2):103-11.

- Ear, Nose & Throat Journal
طبقه بندی: اطلاعات پزشکی،
[ چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 ] [ 10:56 ب.ظ ] [ علی پور ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


با سلام به تمامی دوستان خوبم که به وبلاگ من سر می زنند...
من کاردان بهداشتم که با توجه به علاقه ای که به مطالب پزشکی دارم این وبلاگ را راه اندازی نمودم.
(البته تمامی مطالب از منابع و رفرنس های معتبر جمع آوری شده اند)
اللهم عجل لولیک الفرج

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران