تبلیغات
الهی به امید تو ...

الهی به امید تو ...
اللهم عجل لولیك الفرج... 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
بهر ظهور مهدی زهرا صلوات ...


استفراغ و اسهال ‌(مدفوع شل و آبكی كه مكرر دفع می‌شود) می‌تواند بوسیله ویروس‌ها، باكتری‌ها و انگل‌ها ایجاد شود. غذاهایی كه هضم آن‌ها سخت است و غذاهای نیم‌پز (كه هنوز نسبتاً خام هستند) گوشت یا ماهی نیم‌پز می‌توانند منجر به استفراغ و اسهال شوند.

آیا اسهال و استفراغ برای كودكان خطر ناك است؟

اسهال و استفراغ بدلیل ایجاد دهیدراتاسیون (ازدست رفتن آب بدن) می‌توانند خطرناك باشند. بچه‌های كوچك به‌سرعت دهیدراته می‌شوند. البته دهیدراسیون در هر سنی می‌تواند ایجاد شود.

علائم دهیدراتاسیون

عدم دفع ادرار یا كاهش دفع ادرار یا تیرگی غیر عادی رنگ ادرار

• ادرار كمتر از حد معمول (كمتر از ٦پوشك در روز برای نوزادان و ٨ ساعت یا بیشتر عدم دفع ادرار در كودكان بزرگ‌تر)

تشنگی (نوزادان تشنگی را با گریه، تحریك‌پذیر شدن و ولع نوشیدن هر نوشیدنی كه به آن‌ها داده می‌شود، نشان می‌دهند)

• تحریك پذیری

• كمتر خوردن نسبت به همیشه

• كاهش وزن

• خشكی دهان

• عدم اشك‌ریزی هنگام گریه كردن

• در كودكان زیر ١٨ماه نقاط نرم فرورفته روی سر آن‌ها دیده می‌شود

• پوست، كشیدگی و حالت ارتجاعی خود را ندارد

• خواب آلودگی

چگونه می‌توانم از دهیدراتاسیون جلوگیری كنم؟

اگر نوزاد یا كودك شما مكرارً استفراغ یا اسهال داشت، لازم است آب و الكترولیت‌های از دست رفته‌ وی جایگزین شود. اگر كودك شما از شیر خودتان تغذیه می‌كند، به شیر دادن ادامه دهید زیرا شیر مادر آب و الكترولیت‌های مورد نیاز كودك را دارد، بعلاوه پزشك شما می‌تواند مصرف ORS كه محلول‌های جایگزین خوراكی هستند، را به شما توصیه نماید.

اگر به كودك خود شیر خشك می‌دهید، شیر را عوض كرده و از انواع بدون لاكتوز استفاده كنید تا زمانی كه بهبود حاصل شود. لاكتوز بیماری نوزاد را بدتر می‌كند. ممكن است پزشك به مدت ٢٤-١٢ ساعت از شما بخواهد شیر خشك را قطع و مجدداً آن‌را شروع نمائید.

برای كودكان نو پا و بزرگ‌تر از ORS كه مخلوط مناسبی از نمك‌ها، شكر، پتاسیم و مواد مغذی دیگر دارد استفاده كنید تا مایعات از دست رفته را جایگزین كنید. كودكان بالای ١سال می‌توانند از سوپ‌ها، نوشابه‌ها و آب میوه‌ها كه با آب مخلوط شده‌اند استفاده نمایند تا از دهیدراتاسیون آن‌ها جلوگیری شود. از دادن آب خالی و نوشابه‌های تیره به كودكان خودداری كنید. آب خالی نمك‌ها و املاح و مواد مغذی از دست رفته كودك را جایگزین نمی‌كند. نوشابه‌های سیاه مقدار قند بالایی دارند و ممكن است معده كودك را تحریك كنند.

ORSچیست؟

محلول جایگزین خوراكی با نام ‌ORS روش بسیار خوبی برای جایگزین كردن، مایعات و مواد مغذی از دست رفته با اسهال یا استفراغ است. ORS برای نوزادان و بچه‌های بزرگتر مناسب است. ORS به صورت پودرهای بسته‌بندی شده در دسترس است. این پودر در داروخانه‌ها موجود است. اگر دسترسی به داروخانه ندارید می‌توانید با افزودن ٨ قاشق چای خوری شكر و ١ قاشق چای خوری نمك به ٤ لیوان آب (١ لیتر) این كار را انجام دهید. هرچند این مخلوط پتاسیم ندارد، اما می‌تواند جایگزین خوبی برای ORS باشد. با افزودن ١ لیوان آب پرتقال به محلول فوق یا دادن موز به كودك می‌توانید پتاسیم را نیز به كودك خود بدهید. اگر كودك حالت تهوع دارد، ORS را به فاصله ١ دقیقه هر بار ١ قاشق چای خوری به او بدهید. زمانی كه كودك توانست بدون احساس تهوع ORS رابخورد، می‌توانید مقدار داده شده را بتدریج افزایش دهید.

اگر كودك استفراغ كرد، ٣٠-٦٠ دقیقه صبر كنید و سپس ORS را در حد بسیار كم (مانند مزه مزه كردن) به او بدهید. مقادیر كم كه با فاصله چند دقیقه خورده شود بهتر از نوشیدن یك جای مقدار زیادی مایع قابل تحمل است.

هنگامی كه استفراغ كودك بند آمد می‌توانید مقدار ORS مصرفی را زیاد كرده یا اندكی آب گوشت بدون روغن و افزودنی‌های دیگر یا نوشابه‌های شفاف استفاده كنید. به خاطر داشته باشید كه مقادیر كم‌تر به كودك شما كمك می‌كند كه آنچه را نوشیده راحت‌تر تحمل كند . اگر كودك شما فقط اسهال دارد و استفراغ نمی‌كند، ORS و سایر مایعات را به او بدهید. اگر پزشك از شما خواست مقدار مشخصی از مایعات به كودك بدهید، با استفاده از قطره چكان، قاشق‌ها یا لیوان‌های مدرج میزان مایعات را اندازه بگیرید.

هنگامی كه كودك اسهال دارد آیا می‌توانم به او غذا دهم؟

بچه‌های بزرگ‌تر ٢٤-١٢ ساعت پس از شروع مصرف ORS می‌توانند غذا خوردن را شروع كنند. از دادن غذا‌های سرشار از شیرینی و چربی به كودك خودداری كنید (بستنی، ژله، پودینگ، غذاهای سرخ شده). این غذاها دستگاه گوارش كودك را تحریك می‌كنند. بهتر است از دادن فراورده‌های لبنی به مدت ٧-٣ روز خودداری كنید.

پزشك می‌تواند به شما توصیه كند كه تا ٢٤ ساعت از غذاهایی كه او توصیه می‌كند استفاده كنید. برخی از این غذاها شامل موز، برنج، تست، سیب پخته شده، كراكر نمكی و غذای صبحانه است. اگر كودك با این غذاها احساس ناراحتی نداشت در ٤٨ ساعت بعدی می‌توانید غذا‌های دیگر را به رژیم او اضافه كنید.

اغلب بچه‌ها ٣ روز پس از قطع اسهال می‌توانند به رژیم غذایی عادی خود بازگردند. اگر كودك شما تهوع و استفراغ داشت،

٦ساعت پس از آخرین استفراغ، به او غذا ندهید و او را مجبور نكنید كه چیزی بخورد. كودك پس از استفراغ به مدت چند روز ممكن است اشتها نداشته باشد چیزی بخورد.

آیا برای توقف اسهال كودك می‌توانم دارویی به او بدهم؟

پاسخ خیر است. اسهال اغلب اوقات، خیلی طول نمی‌كشد. اگر اسهال به علت عفونت ‌باشد، اسهال راه خوبی برای خلاصی بدن از عفونت است. مصرف دارو‌های ضد اسهال با مكانیسم دفاعی بدن برای بهبود تداخل می‌كند. آنتی‌بیوتیك‌ها نیز اغلب اوقات ضروری نیستند. پزشك در صورت نیاز برای كودك شما دارو تجویز می‌كند.

آیا لازم است كودك را به بیمارستان ببرم؟

تا زمانی كه دهیدراتاسیون شدید نباشد، لزومی به بستری شدن كودك نیست. در صورت بستری شدن، كودك شما نیاز به تزریق مایعات (سرم‌های تزریقی) به‌صورت وریدی خواهد داشت تا آب از دست رفته‌ بدن كه ناشی از استفراغ یا اسهال بوده، جبران شود. اگر هریك از علائم زیر را مشاهده كردید حتماً با پزشك تماس بگیرید.

• اگر كودك شما كمتر از ٦ ماه دارد

• اگر كودك بزرگتر از٦ ماه است ولی تب بالای ٣٨/٥ دارد

• علائم دهیدراتاسیون در كودك دیده می‌شود (طبق آنچه در بالا گفته شد)

• به مدت بیش از ٨ ساعت استفراغ داشته یا با نیرو و فشار زیادی استفراغ می‌كند

• دیده شدن خون در مدفوع

• دیده شدن خون در استفراغ

• به مدت ٨ ساعت دفع ادرار نداشته باشد

• چیزی خورده باشد كه احتمالاً سمی بوده است

• گردن او سفت شود

• به طور غیر طبیعی خواب آلوده باشد

• بیش از ٢ ساعت درد شكمی داشته باشد

آیا می‌توانم از استفراغ و اسهال جلوگیری كنم؟

اسهال و استفراغ با خوردن غذاهایی كه هضم آن‌ها برای كودك سخت است (شیرینی‌جات و غذاهای نیم‌پز حاوی باكتری) ایجاد می‌شود. مطمئن شوید كه كودك شما همیشه غذای سالم مصرف می‌كند.

اغلب عفونت‌هایی كه با ویروس‌های موجود در مدفوع ایجاد می‌شوند، منجر به اسهال می‌شوند و اجازه ندهید كودك با پوشك آلوده تماس پیدا كند، و خودتان پس از تعویض پوشك، به خوبی دست خود را بشویید و پس از دستشویی رفتن، دستان خود را به خوبی بشوئید. اطمینان حاصل كنید كه كودك مرتباً دستان خود را می‌شوید به خصوص پس از رفتن به دستشویی.

آیا طبیعی است که نوزاد من استفراغ کند؟
این امر در نوزادان شایع است که در هفته های اول زندگی که هنوز با تغذیه شان سازگاری پیدا نکرده اند و بدنشان در حال تکامل است مرتبا استفراغ کنند. شما می توانید تشخیص دهید که در چه زمانی کودکتان واقعا استفراغ می کند و چه موقع تنها مقادیر کمی از شیر را بر می گرداند...

مراقبت از کودک,بیماری کودک,محافطت از کودک

زیرا در حالت اول مقادیر زیادی از غذای خورده شده را بیرون می دهد اما در حالت دوم تنها در حد چند قاشق چای خوری و به آرامی از چانه اش سرازیر می شود. استفراغ می تواند برای کودکتان ترس آور باشد و در این حال به احتمال زیاد گریه می کند.

هر عاملی می تواند سبب استفراغ کودکتان شود: از ماشین گرفتگی تا سوء هاضمه، حتی گریه طولانی مدت یا سرفه می تواند این رفلکس را تحریک کند. بنابراین دیدن استفراغهای مکرر در چند سال اول زندگی کودکتان امری شایع است. استفراغ معمولا در عرض شش تا 24 ساعت از شروع آن بدون هیچ درمان خاصی بجر تغییر در رژیم غذایی فروکش می کند. تا زمانی که کودکتان سالم به نظر می رسد و افزایش وزن دارد جای هیچ گونه نگرانی نیست.

چه موقع باید نگران باشم؟
در چند ماه اول زندگی نوزاد، استفراغ معمولا بعلت مشکلات خفیف تغذیه ای مثل تغذیه بیش از حد یا آلرژی زودگذر نسبت به پروتئینهای موجود در شیرمادر یا شیرخشک می باشد. بعد از چند ماه اول زندگی، استفراغ به احتمال زیاد ناشی از عفونت ویروسی گوارشی است، البته گاهی ممکن است نشانه ای از عفونت سیستم تنفسی، سیستم ادراری یا حتی عفونت گوشها باشد. به مجرد اینکه کودکتان کمی بزرگتر شود، استفراغ می تواند علامت بیماریهای خطرناکتر هم باشد. اگر هر کدام از علائم هشدار دهنده زیر را در کودکتان مشاهده کردید از تماس با پزشک غافل نشوید:

درد شدید شکمی
شکم متسع
بی حالی یا بیقراری شدید
تشنج
استفراغهای مکرر و شدید یا استفراغهایی که بیش از 24 ساعت ادامه یابد
نشانه های کم آبی ،مثل دهان خشک، عدم وجود اشک، فرورفتگی ملاج یا منطقه نرم روی سر کودک و کاهش ادرار (خیس شدن کمتر از شش پوشک در روز)
وجود خون یا صفرا (ماده سبزرنگ) در استفراغ
اگر مقدار ناچیزی خون در استفراغ دیده شود، جای نگرانی نیست. این امر ممکن است بعلت پارگی رگهای خونی ظریف در دیواره مری بعلت فشار برگشت مواد ایجاد شود. استفراغ کودک همچنین ممکن است در اثر بلع خون ناشی از بریدگی های موجود در دهان یا خون دماغ در عرض شش ساعت اخیر به رنگ قرمز دیده شود.

اما اگر وجود خون در استفراغ کودک ادامه یابد یا مقدار آن زیاد شود با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتیکه استفراغ حاوی خون یا صفرا باشد پزشک احتمالا یک نمونه از آن را برای مشاهده درخواست می کند، لذا با وجودیکه ممکن است کار خوشایندی نباشد اما شما باید مقداری از آن را نگه دارید. صفرای سبز می تواند نشانه ای باشد دال بر اینکه روده ها مسدود شده اند، پدیده ای که نیاز به مداخله فوری دارد.

استفراغهای مداوم و شدید در عرض نیم ساعت بعد از غذاخوردن در یک نوزاد
این امر ممکن است بعلت تنگی مجرای پیلور (محل اتصال معده به دوازدهه) باشد. تنگی پیلور یک علت نادر استفراغ است که بیشتر موارد در سن چند هفتگی نوزاد پدیدار می شود، اما در هر زمانی تا سن چهار ماهگی ممکن است رخ دهد. در این بیماری استفراغهای نوزاد ناشی از ضخیم بودن عضله ای است که از معده به روده امتداد می یابد و مانند دریچه عمل می کند. شدت ضخامت عضله گاهی به حدی است که از عبور مواد غذایی جلوگیری می کند. این وضعیت به راحتی با جراحی خفیف قابل درمان است، اما نیاز به مداخلات طبی فوری دارد.

سعی کنید زیاد نگران نباشید. هر کودکی دیر یا زود بیمار می شود و معمولا چیزی برای نگرانی وجود ندارد مگر اینکه وی تمام پیراهن نو شما را کثیف کند. مانند هر بخش دیگری از وظایفتان بعنوان یک والد، این مساله نیز چیزی است که زود با آن کنار خواهید آمد. با این حال به غریزه خود اعتماد کنید و اگر حدس می زنید که موضوع جدی در کار است، با پزشک کودکتان تماس بگیرید.


سایت پزشک خانواده

 


دنبالک ها: تهوع واستفراغ،
[ سه شنبه 14 آبان 1392 ] [ 10:44 ب.ظ ] [ علی پور ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


با سلام به تمامی دوستان خوبم که به وبلاگ من سر می زنند...
من کاردان بهداشتم که با توجه به علاقه ای که به مطالب پزشکی دارم این وبلاگ را راه اندازی نمودم.
(البته تمامی مطالب از منابع و رفرنس های معتبر جمع آوری شده اند)
اللهم عجل لولیک الفرج

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران