تبلیغات
الهی به امید تو ...

الهی به امید تو ...
اللهم عجل لولیك الفرج... 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
بهر ظهور مهدی زهرا صلوات ...


مطمئن شوید که اسم دارو را می دانید. داروها همواره یک اسم ژنریک و یک اسم تجارتی دارند. اسم ژنریک را می توان با حروف ریز زیر نام دارو پیدا کرد.

مطمئن شوید که میزان دفعات مورد نیاز استفاده از دارو را می دانید.

بروشور دارو که حاوی جزئیات درباره عوارض جانبی و تذکرات لازم می باشد را بخوانید. چنانچه سئوالی داشتید، با چشم پزشک تماس بگیرید.

چنانچه در هنگام استفاده از دارو ناراحتی برایتان ایجاد شد بلافاصله با چشم پزشک تماس بگیرید. گاهی اوقات چشم پزشک می تواند داروی دیگری را تجویز کند یا از روش دیگری برای درمان استفاده کند. اما گاهی اهمیت قطره های چشمی بحدی است که ممکن است شما مجبور باشید بعضی از عوارض جانبی را در ضمن درمان تحمل کنید.

حساسیت ها
بیاد داشته باشید که هر گونه حساسیت دارویی را باید به پزشک/چشم پزشک معالج اطلاع دهید. هر دارویی میتواند باعث ایجاد حساسیت شود حتی قطره های ساده که احتیاج به نسخه ندارند چون بهر حال حاوی مواد شیمیایی هستند. گاهی اوقات داروهائی هستند که ممکن است در گذشته برای شما مشکل آفرین بوده اند. مهم است که هر گونه واکنش حساسیتی را که در گذشته داشته اید به پزشک بگوئید. واکنشهای حساسیتی نسبت به قطرههای چشمی معمولا باعث ایجاد خارش ،تورم وایجاد دانه های قرمز در اطراف چشم می شوند. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض متعاقب مصرف قطره های چشمی حتماً با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

قطره استریل چشمی کتوفتالمیک®(Ketoftalmic®): (کتوتیفن فومارات 025/0 درصد)جهت کنترل علائم ناشی از حساسیت های فصلی

قطره کرومولین سدیم به عنوان یک داروی تثبیت کننده ماست سل به عنوان پیشگیری ار آلرژی فصلی استفاده می شود ®(Opthicrom®):

قطره های چشمی مورد استفاده در معاینه چشمی

n قطره های گشاد کننده : چشم پزشک از قطره های چشمی برای گشاد کردن مردمک چشم استفاده می کند که بدینوسیله می تواند داخل چشم را ببیند. چون بعد از معاینه بدلیل استفاده از دارو توسط پزشک رانندگی ممکن است مشکل باشد بهتر است ترتیبی برای رسیدن به خانه بعد از معاینه فراهم گردد

قطره های چشمی

n آتروپین :72 ساعت هماتروپین :24 ساعت تروپیکامید :2تا 12 ساعت سیکلوپنتولات:نیم تا 4 ساعت طول اثر دارند

قطره های بی حس کننده: بی حس کننده ها داروهای از بین برنده درد می باشند که چشم های شما را در عرض چند ثانیه بی حس می کند. این قطره ها بایستی در مطب پزشک استفاده شود و هرگز در خانه بکار نرود. استفاده مکرر از آنها میتواند به سطح چشم شما صدمات جدی بزند. قطره تتراکایین

قطره اشک مصنوعی محلولی است برای مرطوب کردن چشمهای خشک. شما میتوانید آن را به میزانی که نیاز دارید استفاده کنید. قطره های بدون ماده نگهدارنده برای افراد بدون حساسیت وجود دارند. قطره های ضد پرخونی وقرمزی حاوی داروهایی هستند که چشمها را با منقبض کردن عروق سفید میکنند. اگرچه این داروها باعث بهبود سلامتی چشم نمی شوند اما این قطره ها از قرمزی چشمها کم می کنند. معمولا اگر زیاد استفاده نشوند بی ضرر هستند. چنانچه شما از این داروها مکررا" استفاده کنید ممکن است چشمهای شما قرمزتر شده و با قطع دارو تحریک و قرمزی ایجاد کنند.

قطره های استروئید (کورتون): این داروها بسیار قوی هستند و بایستی فقط با نظر پزشک مصرف شوند. استفاده از آن برای مشکلات چشمی بدون نظر پزشک می تواند خطرناک باشد. وقتیکه استروئیدها استفاده میشوند توانایی چشم برای مقابله با عفونتها و ترمیم صدمات کاهش می یابد. استفاده طولانی مدت از این قطره ها میتواند منجر به ایجاد آب سیاه یا آب مروارید و باعث از دست دادن دید شما شود. علیرغم این خطرات فوائد استفاده از استروئید ها در درمان بعضی بیماریها مهم می باشد که بایستی بهرحال تجویز شوند. اسامی ژنریک استروئیدهای شایع عبارتند از:

· پرونیزولون دگزامتازون بتامتازون فلوئورومتولون

  • قطره های درمان عفونت: برای درمان عفونتهای چشمی از آنتی بیوتبکهای که بصورت قطره و پماد چشمی فورموله شده اند استفاده می شود قرمزی چشم لزوماً به معنای وجود عفونت نیست.
  • داروی خاصی وجود ندارد که بر روی تمامی عفونتها موثر باشد. بعضی عفونتها را نمی توان با هیچکدام از داروهای فعلی درمان کرد. شما بایستی در عرض چند روز بهبودی قابل توجهی بدست آورید.
  • کلرامفنیکل (قطره چشمی)
  • جنتامایسین(قطره وپماد چشمی)
  • سیپروفلوکساسین(قطره چشمی)
  • اریترومایسین (پماد چشمی)
  • تتراسیکلین(پماد چشمی)

قطره های درمان گلوکوم (آب سیاه): آب سیاه بیماری عصب چشمی و اغلب ناشی از افزایش فشار داخل چشم است. از آنجا آب سیاه می تواند منجر به کاهش دید شود قطره های چشمی برای کاهش فشار چشم مورد استفاده قرار می گیرند.

n بعضی از داروهای گلوکوم مانع ایجاد مایع بیش از حد داخل چشم می شوند. سایر داروها خروج مایع را در چشم بیشتر می کنند. شما قطره های ضد آب سیاه را در چشم می ریزید اما این داروها روی بقیه نقاط بدن شما هم اثر می کنند. چون این داروها مانع از دست دادن دید شما می شوند شما ممکن است مجبور باشید این عوارض جانبی را تحمل کنید. قطره چشمی تیمولول : بتابلوکر- باعث کاهش ترشح زلالیه از اپی تلیوم مژگانی میشود

n قطره چشمی لاتانوپروست : پروستاگلندین- باعث افزایش جریان زلالیه می شود

n قطره چشمی پیلوکارپین : کولینو میمتیک باعث انقباض عضله مژگانی باز کردن شبکه ترابکولارافزایش جریان زلالیه می شود

n قطره چشمی فنیل افرین زینک : آگونیست غیر اختصاصی آلفا- باعث افزایش جریان از طریق وریدها یووه آ اسکلرا می شود

n قطره چشمی بریمونیدین و آپراکلونیدین: آگونیست اختصاصی آلفا دو-باعث کاهش ترشح زلالیه از اپی تلیوم مژگانی میشود

n قطره چشمی استازولامید و دورزولامید: دیورتیک - باعث کاهش ترشح زلالیه در نتیجه فقدان بی کربنات

عوارض جانبیداروهای مختلف ضد آب سیاه

تنگ کننده های مردمک: آنها ممکن است باعث تاری دید، سردرد و حتی پارگی پرده شبکیه شوند. اگرچه پارگی پرده شبکیه نادر است ولی چنانچه شما نقاط سیاه متحرک یا جرقه های نورانی دیدید فورا" با چشم پزشک تماس بگیرید.

بلوک کننده های بتا: ممکن است باعث مشکلات تنفسی در کسانیکه آسم یا تنگی نفس دارند شوند. از عوارض دیگر این داروها کاهش یا نامنظمی ضربان قلب و افسردگی است. لازم است اگر آسم یا تنگی نفس دارید پزشکتان را قبلا" مطلع نمایید.

اپی نفرین: ممکن است باعث افزایش یا نامنظمی ضربان قلب و یا افزایش فشارخون شوند.

چنانچه شما هر کدام از این اثرات جانبی را تجربه کردید به چشم پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورتیکه از قطره های ضد آب سیاه استفاده می کنید در مراجعه به دیگر پزشکها هم مدت مصرف را یادآوری کنید.

چگونه قطره ها را در چشم بریزید
در ابتدا ممکن است ریختن قطره ها در چشم مشکل بنظر برسد اما با تمرین آسانتر می شود.

· سر خود را به عقب خم کنید.

· پلک تحتانی خود را بکشید تا یک فضا ایجاد شود. (مطابق شکل های زیر)

ب) پوست پلک تحتانی را با انگشت های اشاره و شست به پایین بکشید.
طبقه بندی: کلیات پزشکی،
دنبالک ها: سلامت چشم،
[ چهارشنبه 22 شهریور 1391 ] [ 09:49 ب.ظ ] [ علی پور ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


با سلام به تمامی دوستان خوبم که به وبلاگ من سر می زنند...
من کاردان بهداشتم که با توجه به علاقه ای که به مطالب پزشکی دارم این وبلاگ را راه اندازی نمودم.
(البته تمامی مطالب از منابع و رفرنس های معتبر جمع آوری شده اند)
اللهم عجل لولیک الفرج

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
بانك اهداكنندگان سلولهای بنیادی ایران